Príprava domácich rezancov ale nie je vôbec zložitá, predbehne tie kupované a môžete si ich vďaka šikovným strojčekom na krájanie rezancov urobiť aj do zásoby. Akonáhle začnete robiť rezance a iné druhy cestovín doma, pochopíte rozdiel medzi nimi.

Zvolený druh múky závisí od toho, na čo je kto zvyknutý a aký výsledok očakáva. Z hladkej múky sa budú rezance viac lepiť aj pri krájaní, z hrubej budú hrubšie v štruktúre, ale pri varení viac nadobudnú. Osvedčený kompromis ponúka polohrubá múka.

Suroviny

  • 130 g polohrubej múky
  • 1 vajce, ideálne domáce
  • štipka soli

Postup:

Na kuchynskej váhe odvážte múku a vyklopte ju na dosku. Uprostred urobte jamku a rozklepnite vajíčko. Pridajte soľ. Ako najlepší nástroj poslúži obyčajný kuchynský nôž, ktorým sa postupne múka zapracuje do vajíčka. Potom už musí prísť na rad ručné práce. Hneťte ho až do chvíle, keď všetku múku spotrebujete a cesto bude veľmi pevné, nelepivé. Ak sa drobí a rozpadá, stačí pridať pár kvapiek vody. To záleží na múke.

Potom ho uložte na 5 minút do sáčku alebo misky s viečkom, aby neoschlo a len si odpočinulo.

Kto nemá po ruke šikovný strojček na rezance, bude musieť použiť valček a poriadne zabrať. Cesto musí byť tenké, takmer priehľadné.

So strojčekom Francesco si ušetríte námahu. Cesto rozkrojte na 4 diely, rukou každý kus stlačte a na strojčeku nastavte najväčší otvor medzi valcami. Samotnú hrúbku cesta je možné regulovať otočením bočného kolieska s 9 stupňami od základnej šírky až po tenké, skoro priehľadné pásy cesta. Takto pripravené pláty je nutné nechať trochu preschnúť, ideálne na bavlnenej kuchynskej utierke. Nesmie ale dôjsť k preschnutiu cesta. Potom sú pripravené na ďalšie spracovanie.

Podľa vybraného nástavca ľahko vyrobíte polievkové rezance, široké prílohové rezance a ďalšie druhy cestovín. Rovnomernú dĺžku zaistí šikovné riadielka.

Orion tip: ak budete robiť rezance do zásoby, soľ nepoužívajte vôbec. Tá by do nich natiahla vlhkosť.

Ďalšie zaujímavé recepty tu >>