Cuketa, ak chcete cukina, je vynikajúca letná zelenina. Ide o druh tekvice, ktorá si u nás získala veľkú popularitu. Nielenže je nenáročná na pestovanie, ale obsahuje aj veľa vody, takže pokrmom dodá šťavnatosť. Obsahuje množstvo vitamínov a minerálov, jej konzumácia v tepelnej forme odbúrava stres, posilňuje svaly, srdce, zrak a je ľahko stráviteľná.

Ako spracovať cuketu?

Cuketa je dostupná, diétna a hodí sa na prípravu sladkých i slaných jedál, ktorých v kuchyni vykúzlite nespočetne veľa. Navyše výsledné jedlo vyjde na pár eur. Určite každý pozná klasický cukeťák, v rúre zapečenú cuketu, plnenú zmesou mletého mäsa, cuketové rezne, kapustu alebo perník, ktorému nastrúhaná cuketa dodá vláčnosť. Preto prichádzame s tipmi na menej časté recepty, ktoré zvládne pripraviť každý. Zaujmú pôžitkárov pri večernom posedení s vychladeným pivkom aj návštevu pri popoludňajšej káve.

1/ ZEMIAKOVÉ PLACKY S CUKETOU A TVARÔŽKAMI

Zemiakové placky s cuketou a tvarôžkami sú skvelou voľbou pre ľahký a chutný obed alebo večeru. 

Tvargle, ako sa sýrečkám tiež hovorí, vzbudzujú rozporuplné pocity. Niekto ich miluje a niekto neznáša.

Tu je recept na chutné bramboráčky s minimálnym množstvom tuku >>


2/ CUKETOVÝ TATARÁK

Kombinácia chrumkavých hrianok a tataráku, ktorý neobsahuje žiadne mäso a pritom chutí skvele, je neodolateľná. Navyše v čase zvyšujúcich sa cien potravín vyjde táto dobrota lacno.

Spotrebujete ako starší chlieb, tak aj cuketu z vlastnej záhradky alebo od známych. Urobí veľkú parádu nielen pri posedení s priateľmi na záhrade, ale poslúži ako rýchla a zaujímavá večera.

Jednoduchý recept s dostupnými ingredienciami nájdete tu >>


3/ SLADKÁ CUKETOVÁ ŠTRÚDĽA

Cuketová štrúdľa, to znie netradične. Ale verte, že nespoznáte rozdiel medzi jablkami a touto zmesou.

Recept sa hodí práve pre obdobie, keď je cukety veľa a jabĺčka ešte nedozreli. 

Recept na cuketový závin >> 


4/ CUKETOVÉ ZOODLES S TUNIAKOVOU OMÁČKOU

Zoodles sú perfektnou alternatívou ku klasickým špagetám z múky. Sú skvelým ľahkým jedlom v letnom období, zvlášť keď neviete, čo s obrovskou úrodou cukiet.

Pre ich vytvorenie stačí šikovná škrabka. 

A my prinášame veľmi jednoduchý recept na nízkotučné cuketové špagety, ktorý si možno rýchlo pripraviť na večeru >>