Výroba mydlového gélu na pranie bielizne je naozaj jednoduchá a rýchla.

Bežné pracie gély (pri ktorých často platíte namiesto vstupných surovín skôr značku, propagovanú masívne v reklamách), sú plné chemických látok, tenzidov, plnidiel, parfumov, zmäkčovadiel i rozjasňovačov. Tento chemický koktail je možné pritom nahradiť doma vyrobeným gélom, tzv. umývacím slizom, ktorý stojí pár korún a bude podobne účinný.

Skladá sa vlastne len z dvoch vstupných surovín, vody a prípadne obľúbenej vonnej esencie.

Čo budete potrebovať na výrobu cca 1 litra pracieho gélu:

  • 20 g mydla s jeleňom, prípadne tzv. marseillského mydla
  • 20 g pracej sódy (uhličitanu sodného)
  • 1 liter horúcej vody
  • prírodný esenciálny olej

Postup:

Pripravte si strúhadlo s väčšími otvormi a kuchynskú váhu. Nastrúhajte z kocky mydla 20 g, ľahko ho odvážite na váhe. Do pripraveného nerezového hrnca vložte hoblinky mydla a zalejte litrom horúcej vody. Šľahacou metlou riadne premiešajte, mydlo sa behom chvíle rozpustí. Potom odvážte praciu sódu a vsypte ju do hrnca tiež. Pozor, nepleťte si ju s jedlou sódou, tú využijete v domácnosti na mnohých iných miestach. Ľahko všetko premiešajte a nechajte stáť až do úplného vychladnutia.

Vznikne stredne tuhý gél, do ktorého stačí podľa chuti nakvapkať cca 10 kvapiek esenciálneho oleja. Obľúbenou vôňou sú napr. akcenty okvetných plátkov ruží, levandule alebo jazmínu.

Pokiaľ je gél príliš tuhý, stačí ho ľahko nariediť čistou vodou a naliať s pomocou lievika do prázdnej nádoby od pracieho prášku alebo do zásobníka na prášok.

Do bubna alebo priehradky nalejte pred praním primeranú dávku, cca 2-3 lyžice pracieho gélu na 5-6 kg bielizne a spustite požadovaný program. Gél sa hodí na pranie farebnej aj bielej bielizne.