• ZELENÁ NA TANIERI

Na prechádzke jarnou prírodou by ste nemali pri zbere minúť tieto rastlinky: púpavu, podbeľ, žihľavu, prvosienku, fialku či pľúcnik. Sú skvelé čerstvé, ale je možné ich aj sušiť alebo macerovať.

Využite lístky žihľavy, mladej ďateliny, púpavy, rebríčka i medvedieho cesnaku, ktorý nájdete v lesoch už v marci. Tieto bylinky je možné pridať do šalátov, polievok, plnky, k mäsu, na varené zemiaky alebo do cestovín. Spokojné bude nielen zažívanie, ale aj vaša peňaženka. V čistých lokalitách, na lúkach, záhradách a v lese sú v podstate zadarmo, stačí si ich šetrne trochu natrhať.

Nielen lístky je možné v kuchyni spracovať, aj kvety sedmokrások, podbeľa, púpavy môžete využiť v ovocných a zeleninových šalátoch alebo ako nálev na posilňujúci čaj. Potom ani jarná únava nebude mať šancu.

Pre ďalšiu inšpiráciu nazrite do nášho článku na tému Žihľavobranie >> 

A čo by sa vám mohlo v domácnosti hodiť?

 

  • KÚPEĽ A MASÁŽ

Názov tohto mesiaca - apríl je odvodený od statného listnatého stromu. Dubom práve teraz narastajú nové lístkyPovarením dubovej kôry, mladých výhonkov zo smreka či borovice si môžete pripraviť kúpeľ.

Ako na to?

1 diel dubovej kôry a 2 diely mladých smrekových a borovicových výhonkov namočte na 12 hodín do studenej vody (najlepšie do nekovovej nádoby). Potom priveďte do varu a nechajte ešte 15 minút odstáť pod pokrievkou. Cez jemné sitko prelejte do vane a dolejte vodou tak, aby vám bola teplota a hladina čo najpohodlnejšia. Pred spaním si na 15 až 20 minút užite relax a vôňu, ktorú vám tento blahodarný kúpeľ poskytne. Ráno budete ako znovuzrodení.

  • SERVÍROVANÉ NA ZELENÉ

U nás nájdete v príjemnom tlmenom zelenom i keramickom riade z kolekcie Alfa. Stačí si nakombinovať dezertné, plytké a hlboké taniere, polievkové misky a hrnčeky a vaše stolovanie získa hneď nový rozmer. Stolovanie je možné podčiarknuť aj syntetickým prestieraním v zelenom tóne, ktoré zamedzí poškodeniu stola horúcimi taniermi. Omrvinky potom jednoducho zosypete do koša. Kolekcia Alfa si rozumie aj s rustikálnym, prírodným materiálom, napr. tácky alebo dekoráciami z mangového dreva či rákosovými alebo kukuričnými podložkami pod taniere či vázu.

Choďte na zelenú vlnu a čerpajte prvé jarné lúče, ktoré vás nabijú energiou.