Taká správna desiata naštartuje telo a hlavičku k lepšiemu, pohotovejšiemu premýšľaniu, samozrejme doplnená dostatočným pitným režimom. Odborníci sa zhodnú, že vyvážený pomer postupne sa uvoľňujúcich sacharidov, bielkovín a zdravých tukov bude vždy základom, či už dáte vašim ratolestiam celozrnné toasty, tmavé pečivo so šunkou alebo Cottage syrom, krehký chlieb a zeleninu alebo biely jogurt s ovocím, müsli tyčinku a ovocie.

Vďaka praktickým formám alebo vykrajovačkám môžete aj z obyčajnej desiaty, ktorú by deti odmietli, urobiť zaujímavú, netradičnú pochúťku, ktorá určite nezostane do večera v aktovke.

3 TRIKY, AKO ZAISTIŤ, ŽE BUDE DESIATA DEŤOM CHUTNAŤ:

1/ FAREBNÁ DESIATA: U detí nerozhoduje vyvážené zloženie desiaty, ktoré si strážia rodičia, ale vzhľad a chuť. Olovrant, ktorý hrá rôznymi farbami (napr. kombinácia šunky, syra, uhorky, paradajky alebo červeného jabĺčka) bude neodolateľná. A pritom stačí pridať rôzne farebnú zeleninu alebo šťavnaté ovocie, samozrejme s ohľadom na to, čo má dieťa rado.

2/ VYROB SI SÁM: Zapojte svoju ratolesť do prípravy desiaty. Nemusíte dieťa nútiť ku každodennému vymýšľaniu, čo by si dalo, stala by sa z toho otrava a nutnosť. Stačí ho 1x týždenne zapojiť, nech si ju urobí samo. Dieťa tak nebude vyhadzovať niečo, čo si samo vytvorilo. V tej chvíli môžete spolu prebrať, čo si vybralo, čo je zdravé jedlo a čo sa veľmi na desiatu nutrične nehodí. Bude to taká "desiata hrou".

3/ I OBAL ROBÍ DIVY: Roztlačený rožok v igelitovom sáčku nebude lákať na zjedenie. Ale chrumkavý zapečený toast, celozrnný chlieb s vykrájanou šunkou či bagetka s domácou marmeládou bude na zahryznutie, keď ho uložíte do pekného desiatového boxu. Krabičky majú rôzne motívy, farby, niektoré s delenými priehradkami alebo v tvare roztomilých zvieratiek.

INŠPIRÁCIA NA ORIGINÁLNE DESIATY PRE ŠKOLÁKOV:

  • silikónová forma na pečenie piškótových medvedíkov

Príprava je jednoduchá, budete mať prehľad o pridaných surovinách a obsahu cukru oproti presladeným nakupovaným medvedíkom, upečené sa ľahko vyklopia vďaka pružnému nepriľnavému materiálu.

Možno v nich upiecť aj domáce müsli netradičného tvaru.

Recept na výborné medvedíky nájdete tu >>

  • nepriľnavá forma Grande na muffiny

Muffinky deti úplne zbožňujú, môžu tak byť zaujímavou desiatou, ktorá ukryje suroviny plné vlákniny a energie, ak použijete ovsené vložky, zrelý banán, med, orechy alebo kúsky horkej čokolády, ktoré nahradia rafinovaný cukor. Slaná varianta sa ponúka tiež, variant je niekoľko.

  • nepriľnavá forma Grande na domáce donuty

Nie je nevhodnejšej desiaty než kupované šišky alebo donuty s pseudopolevou a posypané cukrom. Napriek tomu deti a niektorí rodičia v obchode radi siahnu aj po tomto pečive. Ak im ich chcete sem tam dopriať, skúste si upiecť vlastné. Bez smaženia vo fritéze, ale pekne pečené v rúre, s regulovaným obsahom tuku a cukru, použitím špaldovej múky, tvarohu a ďalších ingrediencií, ktoré by ste v zakúpenom donute márne hľadali.

  • nerezové vykrajovačky

Roztomilé tvary dinosaurov, autíčok, motýlikov, sŕdc aj smajlíkov stačí jednoducho vykrojiť z plátkov syra, šunky alebo zeleniny a máte hneď trochu iný chlieb či toast. Hodí sa aj na prípravu tvarov na mini pizzách, kde taký rozzúrený šunkový dinosaurus urobí veľkú parádu.

  • pečiatky na výrobu vlastných sušienok

Smajlíci, srdce i hviezdy, to môžu byť sušienky s netradičným motívom, ukrývajúce oriešky, chia semienka alebo goji, navyše môžu byť celozrnné aj bezlepkové. Základný recept nájdete tu >>, možno ho doplniť o ďalšie obľúbené suroviny, sušené ovocie, kokos a pod. podľa toho, ako maškrtný jazýček vaše dieťa má.

  • vykrajovačka na domáce kaiserky

Ak ste si po dobu lockdownu obľúbili pečenie domáceho chleba či žemlí, prečo v tom nepokračovať. Čerstvé domáce kaiserky prevonia nielen celú kuchyňu, ale budú sa hodiť aj ako obložená žemľa napr. s lúčinou, syrom a zeleninou na desiatu. K jej výrobe pomôže šikovná nerezová formička.

  • poháre na jogurt, puding alebo šalát

Obľúbené ovocné a zeleninové šalátiky, smoothie, chia puding alebo jogurt s domácou granolou ocenia najmä malé slečny. Plastové poháre sú ľahké, uzatvárateľné a majú lyžičku, takže viac už nie je čo riešiť.

Pod viečko možno uložiť müsli, cornflakes alebo iné cereálie, ktoré by inak vo vnútri navlhli.

Tak hurá do školy, tentokrát s chuťou. Skúste aspoň občas pripravovať deťom domáce desiaty, ktoré im budú chutiť.