• Môžete s ich pomocou vytvoriť aj originálne ozdoby, menovky na vianočné darčeky, spony na obrúsky atď.
  • Zaváracie poháre a poháre na korenie budú krásnou lucernou alebo svietnikom.
  • Sklenené fľaše naplňte domácou pálenkou či vlastnoručne vyrobeným sirupom a máte hneď hand made darček, čo chutí.
  • Papierovými vianočnými obrúskami možno polepiť drevené podtácky alebo obrúsky zložiť a doplniť tak prestretý stôl.

My sme tentoraz vybrali tri zaujímavé tipy, ktoré jednoducho musíte vyskúšať. Sú jednoduché a napriek tomu urobia veľkú parádu.

1/ ADVENTNÝ KALENDÁR

Pre veľkých i malých nedočkavcov vyrobte netradičný kalendár s pomocou kovovej formy na muffiny. Má 24 priehlbín, do ktorých môžete ukryť nejakú drobnosť, prstienok, perníček alebo domácu čokoládovú pralinku. Stačí jednotlivé priehlbiny zalepiť kolieskami z tvrdého papiera. Je možné ich prilepiť tuhým lepidlom alebo kvapnúť trochu lepidla z tavnej pištole.

Malé čokoládky jednoducho pripravíte v silikónovej forme. Môžete skúsiť formu s vianočnými motívmi snehuliaka, stromčeka a pod. aj formu na pralinky v tvare srdiečok. Sú pružné, takže z nich čokoládky jednoducho vylúpnete.

2/ MENOVKY NA DARČEKY

Už ste skúsili domácu modelovaciu hmotu z 3 ingrediencií, ktorá je hotová za chvíľku? V rovnakom pomere zmiešajte jedlú sódu, kukuričný alebo zemiakový škrob a vodu, nalejte na nepriľnavú panvicu a krátko zahrejte. Teplom sa škrob stane pružným spojivom a vznikne tvárna hmota, ktorú je možné po vychladnutí vyváľať a vykrajovať. Vzniknuté ozdoby stačí nechať vyschnúť.

Výborne sa hodí ku kreatívnej práci vašich malých pomocníkov, na zdobenie darčekov, svietnikov zo zaváracích pohárov i menoviek na darčeky.

Výborným nápadom je použitie mini vykrajovačiek, ktoré poslúžia ako drobná dekorácia na konce drevených štipcov. Stačí ich prilepiť tavnou pištoľou a plochu štipcov popísať. Budú ladiť na rustikálne poňatých darčekoch, balených v recyklovanom papieri, stiahnutých jutovým povrázkom. Tiež darčeky s malou originálnou menovkou, ktorú môžete použiť aj budúci rok, budú vyzerať skvele a obdarovaného potešia.

3/ VIANOČNÉ OZDOBY

Ozdoby môžu byť dekoráciou na stromčeku, ale aj pochúťkou, ktorú ocenia napr. milovníci čokolády.

Skúste opäť použiť modelovaciu hmotu z jedlej sódy, škrobu a vody na výrobu vlastných originálnych ozdôb. Kto si chce zjednodušiť prácu, môže do nich obtlačiť drevenú pečiatku alebo ich prejsť embosovaným valčekom s pekným reliéfom. Po vyschnutí ich navyše nemusíte zapekať v rúre. Otvor na zavesenie odporúčame urobiť koncom slamky, bude pekne, rovnomerne vyseknutý, na rozdiel od použitia klasickej špajle.

Možno ich po vytvrdnutí nechať snehobiele, zavesiť na peknú farebnú stužku doplnenú drevenou korálkou. Deti zase môžu ozdoby pomaľovať akrylovými farbami alebo ich natrieť lepidlom a posypať trblietkami.

A ak chcete jedlé ozdoby, upečte si medovníčky alebo vyskúšajte silikónové formy v tvare banky, stromčeka a hviezdy. Kombinujte bielu a tmavú čokoládu, vrstvu s burizónmi alebo orechmi. A kto miluje pečať, môže do rozohriatej čokolády zamiešať mandle, oriešky a kandizované ovocie. Len nezabudnite ozdoby strážiť aspoň na Štedrý deň od malých zlodejov. Tí maškrtne obchádzajú okolo stromčeka a nemôžu sa dočkať, až sladučkú ozdobu ochutnajú.

Tak s chuťou do toho, nech je všetko skoro hotové :)