A ak je ešte na prvú jarnú zeleninu čas, poobzerajte sa na prechádzkach napríklad po rozkvitnutých púpavách, bazových kvetoch alebo rôznej burine (rebríčku, mladých žihľavách, vtáčinci žabinci, bielych kvetoch hluchavky, fialiek a sedmokrások, ďateline). Stačí sa len rozhliadnuť.

Skúste využiť dary prírody a záhradky a spestrite si jedálniček. U nás k tomu nájdete šikovných pomocníkov.

Poháre s klipovými uzávermisklenené fľaše a zaváracie pohárenože a nožnice na bylinky a ďalšie kúsky.

REDKVIČKY

Tvarohové nátierky s nadrobno nakrájanou reďkovkou, šaláty s ľahko pikantnými plátkami tejto zeleniny sú všeobecne známe.

Čo tak skúsiť kvasené reďkovky, plné vitamínov skupiny B a C? Sú zdrojom baktérií mliečneho kvasenia, takže výborne nahradia probiotické tablety z lekárne. A pritom je to také jednoduché.

Stačí umyté reďkovky nakrájať na štvrtky či polovice a zaliať vodou zvarenou so soľou. Ideálne sú na to poháre s kovovým klipovým uzáverom. Potom pohár umiestnite na tienisté miesto v kuchyni a nechajte 3 dni fermentovať. Vo chvíli, keď nálev získa mliečne zafarbenie, sú reďkovky pripravené na konzumáciu. Sú výborné k mäsu alebo do šalátov.

Do pohára môžete pridať trochu cibule aj kôpru, ktorý rastie medzi sadbou často sám od seba.

REBARBORA

Rebarbora je typickou májovou stopkovou zeleninou. Klasický koláč s tvarohom a rebarborou určite niekedy skúšala každá gazdinka. Svojou štipľavou kyslosťou je rebarbora typická a nie tento múčnik každému zachutí.

Z rebarbory a cibule ale môžete urobiť aj čatní, ktoré oživí jarnú grilovačku.

Dokonca si môžete urobiť aj rebarborový džem, kedy zvaríte s cukrom olúpané, nakrájané stonky rebarbory v hrnci do mäkka. Stačí 15-20 minút, pridáte k nej šťavu z citróna, zázvor a pektín. Hotovú zmes je možné rozmixovať do hladka alebo drobné kúsky a budete mať zaujímavú pochúťku k syrom a krekerom v rustikálnejšom prevedení. Plňte ešte horúce do zaváracích pohárov a otočte hore dnom.

PÚPAVA

Vedeli ste, že púpavy obsahujú 2x viac železa ako špenát? Taká očistná kúra z púpav, ktorá prečistí krv, podporí látkovú výmenu a nakopne telo množstvo vitamínov a minerálov, sa vždy hodí. Z mladých púpavových listov je možné urobiť chutný šalát. Nahradí v supermarkete kupovanú rukolu a navyše je zadarmo.

Stačí lístky natrhať, ideálne z rastlín, ktoré ešte nemajú kvety, pridať ďalšiu zeleninu a máte zdravé raňajky alebo skvelú prílohu ku grilovanému mäsku.

Z púpavy lekárskej je možné zužitkovať všetko. Od koreňa až po kvety.

My prinášame recept na púpavový med >>

Ten robí babička Helenka už od roku 1972.