Tak si môžete pečenie lepšie rozvrhnúť a v kľude si pripraviť a uložiť tie druhy, ktoré máte najradšej.

Či už robíte pre seba a svojich najbližších len 3 druhy alebo vo veľkom zásobujete cukrovinkami celú rodinu.

  • Medovníčky vydržia týždne, pokiaľ sa do nich vaši blízki nepustia hneď. Ideálne ich skladujte v papierových škatuliach a boxoch. Možno ich uzavrieť, takže sa dovnútra nedostanú okolité pachy. Do nádoby môžete pridať rozkrojené jablko alebo kúsok chleba, aby zvláčnili. Tie si ale ustrážte, prípadne vymeňte za čerstvé. Perníčky to potrebujú, zvlášť ak ste ich nerobili včas, aby stihli zmäknúť.
  • Linecké pečivo, labky, rôzne neplnené sušienky, strojčekové pečivo atď. ukladajte v suchu a tme, v šikovných plastových boxoch, ktoré možno navyše stohovať. Druhy budú oddelené a pritom na jednom mieste. Prikryť ich môžete ešte obrúskom alebo hodvábnym papierom. Zachovajú si čerstvosť a ľahké prevlhnutie im neuškodí, skôr prospeje.
  • To platí aj pre vanilkové rožky, ktoré posypete cukrom pár minút po upečení. Cukor tak na teplých, nie však horúcich rožtekoch plných masla priľne a po vychladnutí a uložení do boxu zaistí ich ľahké zvlhnutie. Aj tak zostanú krehké a pritom sa nebudú príliš lámať.
  • Krémové druhy, pripravované tesne pred sviatkami, treba uložiť do chladu, chladničky či pivnice, kde sa teplota pohybuje okolo 5 °C. Pozor na balkóny, aby pečivo nepremrzlo. To nesvedčí hlavne druhom s čokoládovou polevou. Koláčiky plnené, zdobené krémom dajte na sviatočný stôl len v tom množstve, ktoré pravdepodobne zjete. Určite nezjedené kúsky nevracajte späť do chladničky. Hlavne pri maslových a pudingových krémoch by mohlo dôjsť ku skazeniu, prípadne vzniku plesní, striedanie teplôt u nich nie je na mieste.
  • Kokosky a pusinky ocenia uloženie do bavlneného vrecka, v igelite alebo plastovom boxe by zvlhli a stratili by svoju krehkosť.
  • Nepečené guličky či kokosové kmene uložte aj do boxov. Ak ich budete vrstviť vo viacerých poschodiach, preložte ich alobalom. Mleté orechy, kakao či kokos tak nebude padať na spodnú vrstvu a ľahko ich z boxov vyberiete.
  • Vianočku väčšina z vás zabalí do mikroténového vrecka, aby na stole nevyschla. Lepším riešením je alobal, nedôjde k zapareniu a vydrží dlhšie. Teda pokiaľ sa na ňu hneď nevrhnete. S horúcim čajom alebo lahodným kakaom je totiž skvelými raňajkami v období Adventu.

A čo robiť po Vianociach so zvyškami koláčov?

Bolo by škoda ich vyhodiť, zvlášť teraz, v čase drahých surovín a energií. Okrem krémových druhov môžete pečivo uložiť do mrazničky a vybrať ho neskôr.

Bude sa hodiť, keď si chcete dať v nedeľu niečo dobré ku kávičke. Po rozmrazení je ale potrebné ho čo najskôr zjesť, v žiadnom prípade ho nevracajte späť do mrazničky.