Tento e-shop nemusí vo vašom prehliadači fungovať správne! Odporúčame použiť niektorý z novších prehliadačov. Viac informácií

DESIATU DO ŠKOLY HRAVO A ZDRAVO


Je tu nový školský rok a s ním prichádza otázka, čo pripraviť menším aj väčším školákom na desiatu, aby boli pestrá, vyvážená, zdravá, ale aby im hlavne chutila.

Taká správna desiata naštartuje telo a hlavičku k lepšiemu, pohotovejšiemu premýšľaniu, samozrejme doplnená dostatočným pitným režimom. Odborníci sa zhodnú, že vyvážený pomer postupne sa uvoľňujúcich sacharidov, bielkovín a zdravých tukov bude vždy základom, či už dáte vašim ratolestiam celozrnné toasty, tmavé pečivo so šunkou alebo Cottage syrom, krehký chlieb a zeleninu alebo biely jogurt s ovocím, müsli tyčinku a ovocie.

Vďaka praktickým formám alebo vykrajovačkám môžete aj z obyčajnej desiaty, ktorú by deti odmietli, urobiť zaujímavú, netradičnú pochúťku, ktorá určite nezostane do večera v aktovke.

Čo takto trocha inšpirácie:

  • silikónová forma na pečenie piškótových medvedíkov

Príprava je jednoduchá, budete mať prehľad o pridaných surovinách a obsahu cukru oproti presladeným nakupovaným medvedíkom, upečené sa ľahko vyklopia vďaka pružnému nepriľnavému materiálu.

Možno v nich upiecť aj domáce müsli netradičného tvaru.

Recept na výborné medvedíky nájdete tu >>

  • nepriľnavá forma Grande na muffiny

Muffinky deti úplne zbožňujú, môžu tak byť zaujímavou desiatou, ktorá ukryje suroviny plné vlákniny a energie, ak použijete ovsené vložky, zrelý banán, med, orechy alebo kúsky horkej čokolády, ktoré nahradia rafinovaný cukor. Slaná varianta sa ponúka tiež, variant je niekoľko.

  • nepriľnavá forma Grande na domáce donuty

Nie je nevhodnejšej desiaty než kupované šišky alebo donuty s pseudopolevou a posypané cukrom. Napriek tomu deti a niektorí rodičia v obchode radi siahnu aj po tomto pečive. Ak im ich chcete sem tam dopriať, skúste si upiecť vlastné. Bez smaženia vo fritéze, ale pekne pečené v rúre, s regulovaným obsahom tuku a cukru, použitím špaldovej múky, tvarohu a ďalších ingrediencií, ktoré by ste v zakúpenom donute márne hľadali.

  • nerezové vykrajovačky

Roztomilé tvary dinosaurov, autíčok, motýlikov, sŕdc aj smajlíkov stačí jednoducho vykrojiť z plátkov syra, šunky alebo zeleniny a máte hneď trochu iný chlieb či toast. Hodí sa aj na prípravu tvarov na mini pizzách, kde taký rozzúrený šunkový dinosaurus urobí veľkú parádu.

  • pečiatky na výrobu vlastných sušienok

Smajlíci, srdce i hviezdy, to môžu byť sušienky s netradičným motívom, ukrývajúce oriešky, chia semienka alebo goji, navyše môžu byť celozrnné aj bezlepkové. Základný recept nájdete tu >>, možno ho doplniť o ďalšie obľúbené suroviny, sušené ovocie, kokos a pod. podľa toho, ako maškrtný jazýček vaše dieťa má.

  • vykrajovačka na domáce kaiserky

Ak ste si po dobu lockdownu obľúbili pečenie domáceho chleba či žemlí, prečo v tom nepokračovať. Čerstvé domáce kaiserky prevonia nielen celú kuchyňu, ale budú sa hodiť aj ako obložená žemľa napr. s lúčinou, syrom a zeleninou na desiatu. K jej výrobe pomôže šikovná nerezová formička.

  • poháre na jogurt, puding alebo šalát

Obľúbené ovocné a zeleninové šalátiky, smoothie, chia puding alebo jogurt s domácou granolou ocenia najmä malé slečny. Plastové poháre sú ľahké, uzatvárateľné a majú lyžičku, takže viac už nie je čo riešiť.

Pod viečko možno uložiť müsli, cornflakes alebo iné cereálie, ktoré by inak vo vnútri navlhli.

Tak hurá do školy, tentokrát s chuťou . Skúste aspoň občas pripravovať deťom domáce desiaty, ktoré im budú chutiť.

OxyShop icon Používame oXyShop